Rozwiązania łączące w sobie szkło i aluminium wykonujemy w samodzielnym zakładzie produkcyjnym. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w produkcji i montażu konstrukcji aluminiowych jesteśmy w stenie wykonać niemalże każdy projekt.
Wykonujmy najwyższej klasy ogrody zimowe z aluminium oraz drewna. Każda konstrukcja jest wykonywana na zamówienie jest niepowtarzalna i dostosowana do potrzeb klienta
Wykonujemy także ogrody zimowe z drewna sprawdź
Jak każda budowla ogród zimowy musi zostać zaprojektowany i wykonany przez specjalistyczną firmę. Konstrukcja ogrodu zimowego musi zapewnić bezpieczeństwo użytkowania. Powinna być przede wszystkim stabilna i wytrzymała, szczególnie na odkształcenia wynikające z działania warunków atmosferycznych w tym również zalegającego na dachu ogrodu zimowego śniegu. Do budowy elementów konstrukcyjnych oranżerii i szklarni wykorzystuje się drewno, stal, aluminium i profile z PVC.
Ogród zimowy to miejsce w którym spędza się bardzo dużo czasu. Często umieszczamy go tak, żeby łączył dom z zielonym przydomowym ogrodem. Aby zapewnić w nim poprawną komunikację należy zastosować elementy otwierane, czyli drzwi oraz okna. Funkcjonalnym rozwiązaniem poprawiającym wentylację oranżerii są okna dachowe (otwierane mechanicznie lub elektrycznie), możliwe są do zamontowania również okna rozwierano — uchylne, drzwi przesuwne lub harmonijkowe. Z uwagi na wykorzystanie jak największej przestrzeni użytkowej ogrodu zimowego zalecamy zastosowanie drzwi przesuwnych lub harmonijkowych w różnych konfiguracjach.
Stal była głównym materiałem który umożliwiał architektom i inżynierom urzeczywistnienie najśmielszych planów i zapoczątkował wznoszenie ogrodów zimowych. Konstrukcje stalowe, nawet w niewielkim przekroju mogą mieć dużą rozpiętość, powstające z nich oranżerie odznaczały się bardzo delikatną, ażurową architekturą. Jednak stal ma kilka niezaprzeczalnych wad. Stalowa konstrukcja jest bardzo ciężka i wymaga odpowiedniego wytrzymałego fundamentu, poza tym musi być dokładnie zabezpieczona przed korozją. Klasyczna konstrukcja ogrodu zimowego ze stali powstaje z ocynkowanych ogniowo, zgodnych z normą elementów. Stal jest niestety bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, dlatego, abyśmy nie zobaczyli wkraplającej się od wewnątrz wody, lepiej użyć profili z wkładką termiczną. W przydomowych ogrodach zimowych stosuje się je bardzo rzadko
Jest łatwe w konserwacji i odporne na korozję, ale ogrody zimowe wybudowane z tego materiału mają ograniczoną sztywność i dużą masywność konstrukcji Ponieważ konstrukcje z PVC muszą być wzmacniane stalą, pod wpływem ciepła dochodzi do dużych różnic w rozszerzaniu się obydwu materiałów, przez co na oranżerii powstają naprężenia, a w konsekwencji mogą pojawiać się nieszczelności. Dlatego też jest to materiał bardzo niechętnie stosowany do konstrukcji ogrodów zimowych. Technologiczny rozwój programu profili powoduje tylko nieznaczny wzrost zainteresowania ogrodami zimowymi budowanymi z PVC.
Zbyt duży dostęp ciepła lub światła do ogrodu zimowego poprzez okna może stanowić porównywalnie duży problem jak zatrzymanie ciepła wewnątrz oranżerii. Każdy kto ma ogród zimowy od strony południowej doświadczy na jak wysokie temperatury będzie narażony latem. Efektywnym i popularnym rozwiązaniem zapobiegającym jest zastosowanie szkła barwionego w masie. Dysponujemy tutaj na rynku kilkoma standardowymi kolorami jak grafit, zieleń, brąz, niebieski oraz szkłem refleksyjnym. Podobny efekt w ogrodzie zimowym ale o znacznie szerszej palecie kolorystycznej możemy uzyskać poprzez zastosowanie szyby laminowanej z folią kolorową między szybami. W przypadku bardziej zaawansowanych oranżerii w obszarze parametrów spektrofotometrycznych poprawiających z reguły poziom ochrony słonecznej można zastosować szyby z powłokami ochronnymi, które mogą być neutralne kolorystycznie lub charakteryzować się określoną barwą. Przy tego typu aplikacjach w ogrodach zimowych jesteśmy w stanie osiągnąć współczynnik g poniżej 30%. Dodatkowo mamy możliwość wyboru pomiędzy poziomem refleksyjności światła. W wielu przypadkach neutralne powłoki z ochroną słoneczną posiadają również funkcję termoizolacyjną, dzięki czemu o ogrodzie zimowym przy szybie zespolonej jednokomorowej jesteśmy w stanie osiągnąć współczynnik Ug=1,0 W/m2xK.
Jeżeli powłoka przeciwsłoneczna nie ma funkcji termoizolacyjnej odpowiedni współczynnik Ug osiągamy poprzez zastosowanie wewnętrznej szyby w pakiecie zespolonym z powłoką termoizolacyjną.“Na szczęście nie trzeba poświęcać dobrej energooszczędności dla ograniczenia ciepła od słońca ponieważ obie funkcje mogą być powiązane w jednym produkcie. Tam, gdzie wymagana jest zwiększona ochrony przed włamaniem, proponujemy zastosowanie dodatkowo szyby antywłamaniowej w klasie zabezpieczenia P2 do P4 Poza właściwościami energetycznymi szkło powinno spełniać podstawowe warunki bezpieczeństwa wynikające z obciążenia śniegiem, gradem, obciążeń mechanicznych oraz parcia i ssania wiatru. Czynniki te mają istotny wpływ na konstrukcję ogrodu w przypadku połaci o niewielkim kącie nachylenia. Przeszklone połacie dachowe wymagają zastosowania szkła bezpiecznego Do wypełnienia dachu możemy stosować także płyty poliwęglanowe, komorowe. Są one zdecydowanie tańsze, ale stanowią duże ograniczenia dla wegetacji roślin, obniżają też wartość estetyczną i użytkową naszego ogrodu.
Decydując się na zakup ogrodu zimowego dobrze jest na etapie projektowania przeanalizować indywidualnie wszelkie korzystne lub mniej ekonomiczne rozwiązania, ale przede wszystkim należy pamiętać, że dobry klimat we wnętrzu oranżerii tworzą nie tylko temperatura czy dobre ogrzewanie, ale zwłaszcza domownicy.
Bardzo ważnym czynnikiem zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie ogrodu zimowego jest poprawna wymiana powietrza wewnątrz obiektu czyli wentylacja. Już na etapie planowania powinno się przeanalizować zarówno wszystkie czynniki mające wpływ na późniejsze parametry ogrodu zimowego, jak również nasze oczekiwania względem zastosowania poszczególnych elementów (rolety zewnętrzne, okna dachowe, elementy przesuwne). Najprostszym i najtańszym sposobem wentylowania ogrodu zimowego jest wykorzystanie drzwi i okien dachowych, z uwzględnieniem drzwi przesuwnych i harmonijkowych. Niestety wentylacja oranżerii przez otwierane drzwi może z czasem okazać się dość uciążliwa a stabilny mikroklimat trudny do utrzymania. W takim wypadku trzeba przeanalizować zastosowanie urządzeń stworzonych właśnie do wentylacji ogrodów zimowych.
Niedrogim ale efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie okna dachowego. Takie rozwiązanie jest skuteczne i efektowne zarazem. Skuteczność to możliwość wyprowadzenia na zewnątrz z górnych partii ogrodu zimowego nagrzanego, często wilgotnego powietrza, natomiast efektowności dodaje zastosowanie do otwierania siłownika elektrycznego, często podłączonego do automatyki pogodowej. Dla obniżenia kosztów budowy ogrodu zimowego można zrezygnować z automatyki i zastosować do otwierania okna dachowego napęd mechaniczny czyli korbę i śrubę rzymską. Okno dachowe zwykle jest integralnym elementem aluminiowego systemu do budowy ogrodów zimowych i spełnia normy wodo– i wiatroszczelności. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania w ogrodzie zimowym trzeba jednak mieć na względzie fakt, że jeżeli zdecydujemy się na posiadanie zewnętrznych rolet dachowych i okna dachowego, to musimy skorelować to bezkolizyjnie, ponieważ standardowo umieszczone otwarte okno dachowe znajduje się w linii przesuwu rolety.
Materiały z jakich wykonuje się ogrody zimowe umożliwiają swobodne użytkowanie przez cały rok, pomimo wszystko niektórzy inwestorzy traktują oranżerie okazjonalnie. W takich wypadkach pojawia się potrzeba nagłego nagrzania wnętrza ogrodu zimowego i przygotowania odpowiedniej temperatury. Żeby móc w szybki sposób kontrolować warunki termiczne we wnętrzu oranżerii, można zainstalować bardzo wydajne i nowoczesne jednostki klimatyzacyjne, które bardzo dokładnie termostatują oranżerie. Ważne jest jednak, żeby były to jednostki dwu funkcyjne czyli z możliwością chłodzenia i grzania powietrza.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem są klimatyzatory z rekuperacją, które mają możliwość wymiany powietrza we wnętrzu ogrodu zimowego. Takie systemy są stosunkowo droższe w zakupie i późniejszej eksploatacji ale za to bardzo szybko nagrzewają ogród zimowy, dlatego można je stosować w obiektach, których nie użytkuje się przez cały rok. Analizując temat ogrzewania w ogrodzie zimowym, koniecznie trzeba wspomnieć o ogólnej poprawie bilansu cieplnego w całym domu. Ogród zimowy wystawiony na ekspozycję południową jest nagrzewany przez promienie słoneczne i oddaje zgromadzone ciepło do innych pomieszczeń w domu, zaś ogród zimowy usytuowany po stronie północnej będzie wymagał większej troski o utrzymanie stabilnego klimatu.
Wentylacja wymuszona to elementy wentylacji nawiewno-wywiewnej zamontowane na stałe w ogrodzie zimowym a sterowane automatycznie, bądź ręcznie. Dla zapewnienia poprawności funkcjonowania systemu wentylacyjnego i stworzeniu maksymalnego komfortu przy nieco większych kosztach zakupu, można zastosować systemowe rozwiązanie wentylacji nawiewno-wywiewnej, gwarantującej utrzymanie wręcz stałego mikroklimatu. Można tu mówić o systemach automatyki pogodowej, na którą składają się wyciągowe wentylatory mechaniczne o wielostopniowej regulacji prędkości, nawiewniki sterowane elektrycznie oraz stacja pogodowa do sterowania parametrami tych urządzeń. Wentylatory wyciągowe instaluje się w górnych partiach dachu oranżerii.
W sprzedaży mamy zazwyczaj dostępne turbiny z panelami typu sandwicz (do lakierowania na dowolny kolor, co czyni element prawie niewidoczny na tle dachu ogrodu zimowego). Nawiewniki montuje się zazwyczaj w dolnych partiach ram okiennych a ich zadaniem jest wpuszczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do wnętrza ogrodu zimowego. Do poprawnego funkcjonowania wentylacji złożonej z wyżej wymienionych urządzeń potrzebna jest centralka sterująca, która zbiera informację o warunkach w ogrodzie zimowym, porównuje z zadanymi i ustala parametry działania elementów wentylacji. Urządzenie ma możliwość sterowania zarówno temperaturą, jak i wilgotnością oraz przerwami w wietrzeniu. Możliwe jest również podłączenie innych urządzeń sterowanych elektrycznie, np. zewnętrznych rolet dachowych.
Zważywszy na rodzaj materiałów zastosowanych do budowy ogrodu zimowego i to, że główny udział w konstrukcji ma szkło zespolone, musimy nadmienić, że w odniesieniu do klasycznego budynku z dobrze ocieplonymi ścianami ogród będzie wychładzał się znacznie szybciej. Należy też pamiętać, że duża powierzchnia szkła to także łatwe nagrzewanie oranżerii promieniami słonecznymi – również w zimie. Dopiero zestawiając te dwa zagadnienia, można rozpatrywać optymalne rozwiązania ogrzewania dla ogrodu zimowego, przeznaczonego na pomieszczenie mieszkalne, np. na salon wypoczynkowy, w którym chcemy uzyskać odpowiednie warunki temperaturowe. Spróbujmy przeanalizować kilka typów instalacji używanych do ogrzewania ogrodu zimowego oraz efektu na jaki możemy oczekiwać przy zastosowaniu.