Menu Close Menu

OGRODY ZIMOWE

OGRODY ZIMOWE - ORZNŻERIE


FASADY - PRZESZKLENIA

Rozwiązania łączące w sobie szkło i aluminium wykonujemy w samodzielnym zakładzie produkcyjnym. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w produkcji i montażu konstrukcji aluminiowych jesteśmy w stenie wykonać niemalże każdy projekt.

OGRODY ZIMOWE

Wykonujmy najwyższej klasy ogrody zimowe z aluminium oraz drewna. Każda konstrukcja jest wykonywana na zamówienie jest niepowtarzalna i dostosowana do potrzeb klienta

Wykonujemy także ogrody zimowe z drewna sprawdź

Zobacz nasze realizacje

PRZED BUDOWĄ

Zaprojektowanie ogrodu zimowego w nowo budowanym domu nie łączy się praktycznie z żadnymi ograniczeniami. Można wówczas wybrać najlepszą lokalizację, formę architektoniczną i dowolnie powiązać z innymi pomieszczeniami. Ponadto, konstrukcje nośną ogrodu wykonuje się na etapie budowy domu, dzięki czemu może ona stanowić integralną część konstrukcji całego budynku. Trochę trudniejsza jest sytuacja, gdy ogród zimowy ma być dobudowany do istniejącego budynku. Wówczas trzeba dostosować lokalizację oranżerii do usytuowania domu na działce, jego otoczenia i architektury. Konieczne jest też sprawdzenie, czy konstrukcja nośna istniejącego budynku wytrzyma dodatkowe obciążenie ogrodem zimowym. Jeśli nie, trzeba ją wzmocnić. Kształt oranżerii zależy od jego umiejscowienia, sposobu połączenia z bryłą budynku i oczywiście od architektury domu. Ogród zimowy dobudowuje się najczęściej do najbardziej nasłonecznionej elewacji — taka klasyczna rozbudowa tworzy wówczas rodzaj przeszklonego z trzech stron ryzalitu. Ogród zimowy można też usytuować w narożniku domu lub wbudować w bryłę budynku. W takiej konfiguracji ogród zimowy będzie miał jedną szklaną ścianę. Wysokość ogrodu zimowego zależy od jego przeznaczenia i konstrukcji budynku. typowo nie powinna jednak przekraczać dwóch kondygnacji jednak przy współpracy architekta jest możliwa dowolna konfiguracja i wielkość.

DETALE

KONSTRUKCJA

Jak każda budowla ogród zimowy musi zostać zaprojektowany i wykonany przez specjalistyczną firmę. Konstrukcja ogrodu zimowego musi zapewnić bezpieczeństwo użytkowania. Powinna być przede wszystkim stabilna i wytrzymała, szczególnie na odkształcenia wynikające z działania warunków atmosferycznych w tym również zalegającego na dachu ogrodu zimowego śniegu. Do budowy elementów konstrukcyjnych oranżerii i szklarni wykorzystuje się drewno, stal, aluminium i profile z PVC.

FUNKCJONALNOSC

Ogród zimowy to miejsce w którym spędza się bardzo dużo czasu. Często umieszczamy go tak, żeby łączył dom z zielonym przydomowym ogrodem. Aby zapewnić w nim poprawną komunikację należy zastosować elementy otwierane, czyli drzwi oraz okna. Funkcjonalnym rozwiązaniem poprawiającym wentylację oranżerii są okna dachowe (otwierane mechanicznie lub elektrycznie), możliwe są do zamontowania również okna rozwierano — uchylne, drzwi przesuwne lub harmonijkowe. Z uwagi na wykorzystanie jak największej przestrzeni użytkowej ogrodu zimowego zalecamy zastosowanie drzwi przesuwnych lub harmonijkowych w różnych konfiguracjach.

Technologia konstrukcji ogrodów zimowych

Aluminium

Konstrukcje nośne ogrodów zimowych wymagają solidnej budowy dlatego aluminium jest najczęściej stosowanym materiałem do ich budowy. Profile aluminiowe posiadają bardzo dużą odporność na napięcia oraz zwiększoną sztywność po przez swoją “skrzynkową” budowę. Profile aluminiowe można łatwo kształtować, uzyskując konstrukcje samonośne oranżerii nawet o bardzo skomplikowanych bryłach. Dzięki zwiększonej wytrzymałości profili można pokryć znaczne powierzchnie zadaszeń za pomocą skromnej konstrukcji, co pozwala na przedostanie się do środka ogrodu zimowego dużej ilości światła. Po przez zastosowanie przekładek izolacyjnych konstrukcja oranżerii lub zadaszenia posiada ona bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Konserwacja ogrodu zimowego zbudowanego z aluminiom nie wymaga co sezonowych prac utrzymujących ją w dobrym stanie. Profile wykorzystywane do budowy ogrodów zimowych są malowane technologią proszkową dlatego też nigdy nie trzeba ponownie malować takiej konstrukcji, standardowo posiadamy pełną paletę kolorów RAL jednak na zamówienie jest dostępny każdy kolor.

Drewno

Jest naturalnym materiałem konstrukcyjnym. Żaden inny materiał nie ma w sobie tyle ciepła i przyjaznego promieniowania. Stosowany jest w budowie ogrodów oranżerii w postaci drewna klejonego tzw. klejonki (najczęściej z drewna świerkowego lub sosnowego). Kiedyś zastosowanie drewna w oranżerii wymagało stałej konserwacji i pielęgnacji, nawet kiedy wykorzystywało się trwałe, wysokowartościowe gatunki takie jak Tek. Jednak zastosowanie tego drewna było bardzo kosztowne dlatego też większość ogrodów konstruowano we stali a później z aluminium. Obecnie technologia pozwala na konstrukcje ogrodu z niemal każdego gatunku drewna o odpowiedniej stabilności. Aby uniknąć ciągłej konserwacji szczególnie narażonych elementów drewnianych instaluje się na nich okładzinę aluminiową. Pozwala to na cieszenie się urokami ogrodu drewnianego bez konieczności częstych konserwacji powierzchni drewna.

Stal

Stal była głównym materiałem który umożliwiał architektom i inżynierom urzeczywistnienie najśmielszych planów i zapoczątkował wznoszenie ogrodów zimowych. Konstrukcje stalowe, nawet w niewielkim przekroju mogą mieć dużą rozpiętość, powstające z nich oranżerie odznaczały się bardzo delikatną, ażurową architekturą. Jednak stal ma kilka niezaprzeczalnych wad. Stalowa konstrukcja jest bardzo ciężka i wymaga odpowiedniego wytrzymałego fundamentu, poza tym musi być dokładnie zabezpieczona przed korozją. Klasyczna konstrukcja ogrodu zimowego ze stali powstaje z ocynkowanych ogniowo, zgodnych z normą elementów. Stal jest niestety bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, dlatego, abyśmy nie zobaczyli wkraplającej się od wewnątrz wody, lepiej użyć profili z wkładką termiczną. W przydomowych ogrodach zimowych stosuje się je bardzo rzadko

PCV

Jest łatwe w konserwacji i odporne na korozję, ale ogrody zimowe wybudowane z tego materiału mają ograniczoną sztywność i dużą masywność konstrukcji Ponieważ konstrukcje z PVC muszą być wzmacniane stalą, pod wpływem ciepła dochodzi do dużych różnic w rozszerzaniu się obydwu materiałów, przez co na oranżerii powstają naprężenia, a w konsekwencji mogą pojawiać się nieszczelności. Dlatego też jest to materiał bardzo niechętnie stosowany do konstrukcji ogrodów zimowych. Technologiczny rozwój programu profili powoduje tylko nieznaczny wzrost zainteresowania ogrodami zimowymi budowanymi z PVC.

SZKŁO I ZACIENIANIE

Zbyt duży dostęp ciepła lub światła do ogrodu zimowego poprzez okna może stanowić porównywalnie duży problem jak zatrzymanie ciepła wewnątrz oranżerii. Każdy kto ma ogród zimowy od strony południowej doświadczy na jak wysokie temperatury będzie narażony latem. Efektywnym i popularnym rozwiązaniem zapobiegającym jest zastosowanie szkła barwionego w masie. Dysponujemy tutaj na rynku kilkoma standardowymi kolorami jak grafit, zieleń, brąz, niebieski oraz szkłem refleksyjnym. Podobny efekt w ogrodzie zimowym ale o znacznie szerszej palecie kolorystycznej możemy uzyskać poprzez zastosowanie szyby laminowanej z folią kolorową między szybami. W przypadku bardziej zaawansowanych oranżerii w obszarze parametrów spektrofotometrycznych poprawiających z reguły poziom ochrony słonecznej można zastosować szyby z powłokami ochronnymi, które mogą być neutralne kolorystycznie lub charakteryzować się określoną barwą. Przy tego typu aplikacjach w ogrodach zimowych jesteśmy w stanie osiągnąć współczynnik g poniżej 30%. Dodatkowo mamy możliwość wyboru pomiędzy poziomem refleksyjności światła. W wielu przypadkach neutralne powłoki z ochroną słoneczną posiadają również funkcję termoizolacyjną, dzięki czemu o ogrodzie zimowym przy szybie zespolonej jednokomorowej jesteśmy w stanie osiągnąć współczynnik Ug=1,0 W/m2xK.

TERMOIZOLACJA

Jeżeli powłoka przeciwsłoneczna nie ma funkcji termoizolacyjnej odpowiedni współczynnik Ug osiągamy poprzez zastosowanie wewnętrznej szyby w pakiecie zespolonym z powłoką termoizolacyjną.“Na szczęście nie trzeba poświęcać dobrej energooszczędności dla ograniczenia ciepła od słońca ponieważ obie funkcje mogą być powiązane w jednym produkcie. Tam, gdzie wymagana jest zwiększona ochrony przed włamaniem, proponujemy zastosowanie dodatkowo szyby antywłamaniowej w klasie zabezpieczenia P2 do P4 Poza właściwościami energetycznymi szkło powinno spełniać podstawowe warunki bezpieczeństwa wynikające z obciążenia śniegiem, gradem, obciążeń mechanicznych oraz parcia i ssania wiatru. Czynniki te mają istotny wpływ na konstrukcję ogrodu w przypadku połaci o niewielkim kącie nachylenia. Przeszklone połacie dachowe wymagają zastosowania szkła bezpiecznego Do wypełnienia dachu możemy stosować także płyty poliwęglanowe, komorowe. Są one zdecydowanie tańsze, ale stanowią duże ograniczenia dla wegetacji roślin, obniżają też wartość estetyczną i użytkową naszego ogrodu.

WENTYLACJA

Decydując się na zakup ogrodu zimowego dobrze jest na etapie projektowania przeanalizować indywidualnie wszelkie korzystne lub mniej ekonomiczne rozwiązania, ale przede wszystkim należy pamiętać, że dobry klimat we wnętrzu oranżerii tworzą nie tylko temperatura czy dobre ogrzewanie, ale zwłaszcza domownicy.

Bardzo ważnym czynnikiem zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie ogrodu zimowego jest poprawna wymiana powietrza wewnątrz obiektu czyli wentylacja. Już na etapie planowania powinno się przeanalizować zarówno wszystkie czynniki mające wpływ na późniejsze parametry ogrodu zimowego, jak również nasze oczekiwania względem zastosowania poszczególnych elementów (rolety zewnętrzne, okna dachowe, elementy przesuwne). Najprostszym i najtańszym sposobem wentylowania ogrodu zimowego jest wykorzystanie drzwi i okien dachowych, z uwzględnieniem drzwi przesuwnych i harmonijkowych. Niestety wentylacja oranżerii przez otwierane drzwi może z czasem okazać się dość uciążliwa a stabilny mikroklimat trudny do utrzymania. W takim wypadku trzeba przeanalizować zastosowanie urządzeń stworzonych właśnie do wentylacji ogrodów zimowych.

OKNA DACHOWE

Niedrogim ale efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie okna dachowego. Takie rozwiązanie jest skuteczne i efektowne zarazem. Skuteczność to możliwość wyprowadzenia na zewnątrz z górnych partii ogrodu zimowego nagrzanego, często wilgotnego powietrza, natomiast efektowności dodaje zastosowanie do otwierania siłownika elektrycznego, często podłączonego do automatyki pogodowej. Dla obniżenia kosztów budowy ogrodu zimowego można zrezygnować z automatyki i zastosować do otwierania okna dachowego napęd mechaniczny czyli korbę i śrubę rzymską. Okno dachowe zwykle jest integralnym elementem aluminiowego systemu do budowy ogrodów zimowych i spełnia normy wodo– i wiatroszczelności. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania w ogrodzie zimowym trzeba jednak mieć na względzie fakt, że jeżeli zdecydujemy się na posiadanie zewnętrznych rolet dachowych i okna dachowego, to musimy skorelować to bezkolizyjnie, ponieważ standardowo umieszczone otwarte okno dachowe znajduje się w linii przesuwu rolety.

KLIMATYZACJA

Materiały z jakich wykonuje się ogrody zimowe umożliwiają swobodne użytkowanie przez cały rok, pomimo wszystko niektórzy inwestorzy traktują oranżerie okazjonalnie. W takich wypadkach pojawia się potrzeba nagłego nagrzania wnętrza ogrodu zimowego i przygotowania odpowiedniej temperatury. Żeby móc w szybki sposób kontrolować warunki termiczne we wnętrzu oranżerii, można zainstalować bardzo wydajne i nowoczesne jednostki klimatyzacyjne, które bardzo dokładnie termostatują oranżerie. Ważne jest jednak, żeby były to jednostki dwu funkcyjne czyli z możliwością chłodzenia i grzania powietrza.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem są klimatyzatory z rekuperacją, które mają możliwość wymiany powietrza we wnętrzu ogrodu zimowego. Takie systemy są stosunkowo droższe w zakupie i późniejszej eksploatacji ale za to bardzo szybko nagrzewają ogród zimowy, dlatego można je stosować w obiektach, których nie użytkuje się przez cały rok. Analizując temat ogrzewania w ogrodzie zimowym, koniecznie trzeba wspomnieć o ogólnej poprawie bilansu cieplnego w całym domu. Ogród zimowy wystawiony na ekspozycję południową jest nagrzewany przez promienie słoneczne i oddaje zgromadzone ciepło do innych pomieszczeń w domu, zaś ogród zimowy usytuowany po stronie północnej będzie wymagał większej troski o utrzymanie stabilnego klimatu.

WENTYLACJA

Wentylacja wymuszona to elementy wentylacji nawiewno-wywiewnej zamontowane na stałe w ogrodzie zimowym a sterowane automatycznie, bądź ręcznie. Dla zapewnienia poprawności funkcjonowania systemu wentylacyjnego i stworzeniu maksymalnego komfortu przy nieco większych kosztach zakupu, można zastosować systemowe rozwiązanie wentylacji nawiewno-wywiewnej, gwarantującej utrzymanie wręcz stałego mikroklimatu. Można tu mówić o systemach automatyki pogodowej, na którą składają się wyciągowe wentylatory mechaniczne o wielostopniowej regulacji prędkości, nawiewniki sterowane elektrycznie oraz stacja pogodowa do sterowania parametrami tych urządzeń. Wentylatory wyciągowe instaluje się w górnych partiach dachu oranżerii.

W sprzedaży mamy zazwyczaj dostępne turbiny z panelami typu sandwicz (do lakierowania na dowolny kolor, co czyni element prawie niewidoczny na tle dachu ogrodu zimowego). Nawiewniki montuje się zazwyczaj w dolnych partiach ram okiennych a ich zadaniem jest wpuszczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do wnętrza ogrodu zimowego. Do poprawnego funkcjonowania wentylacji złożonej z wyżej wymienionych urządzeń potrzebna jest centralka sterująca, która zbiera informację o warunkach w ogrodzie zimowym, porównuje z zadanymi i ustala parametry działania elementów wentylacji. Urządzenie ma możliwość sterowania zarówno temperaturą, jak i wilgotnością oraz przerwami w wietrzeniu. Możliwe jest również podłączenie innych urządzeń sterowanych elektrycznie, np. zewnętrznych rolet dachowych.

OGRZEWANIE

Zważywszy na rodzaj materiałów zastosowanych do budowy ogrodu zimowego i to, że główny udział w konstrukcji ma szkło zespolone, musimy nadmienić, że w odniesieniu do klasycznego budynku z dobrze ocieplonymi ścianami ogród będzie wychładzał się znacznie szybciej. Należy też pamiętać, że duża powierzchnia szkła to także łatwe nagrzewanie oranżerii promieniami słonecznymi – również w zimie. Dopiero zestawiając te dwa zagadnienia, można rozpatrywać optymalne rozwiązania ogrzewania dla ogrodu zimowego, przeznaczonego na pomieszczenie mieszkalne, np. na salon wypoczynkowy, w którym chcemy uzyskać odpowiednie warunki temperaturowe. Spróbujmy przeanalizować kilka typów instalacji używanych do ogrzewania ogrodu zimowego oraz efektu na jaki możemy oczekiwać przy zastosowaniu.